Dotazník - včetně průběžných výsledků

autor volba | cal 24.11.2011 | Rozhovory rozhovory |

Průběžné výsledky jsou zde.


hodnocení badoo poměr, dotazník o výživném, hitp badoo cd, dotazník ohledně počítačových her, operační systém dotazník, ukládání historie na badoo, nezaměstnané dotazník, dotazník pro dlouhodobě nezaměstnané, jak odstranit profil z badoo, poricany hostel wiki,

Jistě jste si všimli dotazníku na http://anketa.volba.org - je prvním z pravděpodobně celé série dotazníků, které v rámci této domény vzniknou. Jeho cíl je jednoduchý, ověřit některé základní předpoklady o operačním systému Linux a všeobecně o představách tzv "normálních" lidí (doufám, že až se dotazník rozšíří, bude spektrum odpovědí širší).

Při sestavování jsem vycházel ze základního předpokladu, že nepřítelem Linuxu je průměrně zkušený uživatel, tedy takový, který umí například defragmentovat disk, pravidelně hledat viry, přeinstalovat si svoje (často kradené) Windows. Právě on rozhoduje, jaký systém bude méně počítačově gramotné okolí používat. Jeho ke změně nejde donutit, ale jde donutit jeho okolí, aby vyžadovalo jiné operační systémy - protože o nic slyšeli, jak jsou skvělé. Je nezbytně nutné ověřit, co přesně lidé vyžadují, a jaké jsou jejich představy. Tomu odpovídá struktura ankety.

Začínám obvyklým určením věku a zaměstnání (obory jsou převzaté ze statistického úřadu, s výjimkou položek student, jiné a dlouhodobě nezaměstnaný). Zdánlivě zbytečná otázka na znalost angličtiny je podle mého názoru velice podstatná - většina distribucí je sice přeložená, ale názvy základních programů zůstávají původní, anglické, a na obskurní dotazy na neobvyklý hardware jsou návody pouze v angličtině. Snažím se nenechat prostor pro vlastní hodnocení (všichni přeci umíme všechny jazyky skvěle) - konkrétní definování znalostí na příkladech by mělo vést k rozumným výsledkům.

Velkou část dotazníku zaujímá jakýsi test schopností (skutečný test bohužel ne, dotazník by byl příliš rozsáhlý a chyba, kterou by přinesl nízký počet respondentů, by výsledky ovlivnila více než chyba, kterou zanesou vyplňující při přehánění). Pokouším se určit, jak člověk hodnotí sám sebe (na stupnici 1-10) a pak hodnocení porovnat s "reálnými" znalostmi. Pochopitelně jsou v sekci schované i klíčové pojmy, jako je vypalování obrazu cd, což je nejobvyklejší podoba, v níž je Linux dostupný - a častý dotaz, co že se dělá se souborem .iso a kde je nějaké to setup.exe.

Dále je několik subjektivních otázek na ceny programů - existuje předpoklad tzv. OEM verze zdarma. Teorie praví, že hodně kupujících považuje obvyklé Windows za součást počítače, za kterou se neplatí. Podobně cena MS Office neklesá pod 12 000 Kč, což mě uvádí do rozpaků při množství lidí, kteří neustále šíří dokumenty ve formátech .doc a spol. Evidentně jsme velice bohatá země. Podle mého osobního názoru si většina "nevědomky kradoucích" neuvědomuje výši způsobené škody - opět šance pro Linux.

Na konci dotazníku je několik kolonek na subjektivní hodnocení potřebnosti programů - snažil jsem se navodit pocit potřebnosti, ne užitečnosti. Uvidíme, jestli je nezbytnější antivirový program, nebo internetový prohlížeč. Poslední 3 pole jsou jasná, hodnocení Linuxu, pokud vůbec nějaké, opět ho lze porovnat s odpovědí na ostatní otázky.

Určitě bude zajímavé udělat průběžnou statistiku, zatím je příliš brzy. Bohužel se začíná rýsovat i určitá chybovost v určení povolání - statistickému úřadu kolonky stačí pro 10 000 000 lidí, ale už 2 vyplňující zatrhli "Jiné". Nezbývá mi než Vás všechny poprosit - šiřte adresu dotazníku kde můžete.

http://anketa.volba.org

Děkuji.

PS: U dotazníku je drobná lež, zatím seminární práci na téma Linux nechystám, nevím totiž, jak je téma "výživné" - a kolik se z něj z ekonomického hlediska dá "vytřískat".

Poznámka k průběhu:

Většina odpovědí je zajímavých, ale už se objevil i vtipná poznámka, že Linux je jen jádro operačního systému - což je pochopitelně naprostá pravda. Není jednoduché se zeptat na "Linux", protože psát GNU/Linux také zcela nepopisuje situaci, snad by bylo lepší formulovat otázku jako "Co si myslíte o distribucích založených na GNU/Linux", což však není opět zcela přesné a takto postavená otázka zkresluje odpovědi, protože ji pochopí jen zasvěcený. Asi by bylo dobré konečně začít používat slovo Linux jako "marketingový název" pro systémy založené na linuxovém jádru...

Průběžné výsledky jsou zde.

Nápad
On Březen 25th, 2007 Anonymní píše:

Výborný nápad.

    odpovědět

Programy a ceny
On Duben 4th, 2007 Miset (bez ověření) píše:

Ono to zase není tak úplně divné, že se šíří .doc (.xls, ppt). Znám minimálně 30 lidí, kterým jsem doporučil či přímo instaloval OpenOffice a rovnou jim nastavil výchozí formát ukládání shodně s MSOffice. Důvod je jasný, kompatibilita, neboť zejména státní úřady, školy ap. by pak dokumenty ve vlastním formátu OO nepřečetli. Štve mne to, ale prozatím s tím nic nenadělám. I když tak trochu vlastně ano, propaguji OpenOffice, Firefox, Thunderbird, Gimp ... všude možně, jen aby se alespoň trochu narušoval ten MS monopol.

    odpovědět

souhlas
On Květen 16th, 2007 hood (bez ověření) píše:

Před tím, než jsem si troufnul přejít na Fedoru, používal jsem nějakou dobu na widlích legální programy (gimp, thunderbird, firefox,...). Přechod na Linux nebyl tedy nijak problémový (mj. zkuste mi teď říct třeba abych zkopíroval soubory pomocí myši a oběsím vás na napájecím kabelu).

A přitom neznám NIKOHO kdo by po nainstalování třeba firefoxu projevil byť jen malou snahu vrátit se k MSIE. Oni ty alternativní programy jsou většinou mnohem lepší. Dokonce mě překvapilo i pár počítačových antitalentek z řad mých spolužaček, které naprosto nechápaly, proč se učí v informatice Word, když doma přece mají OpenOffice (ani nevíte, jak jsem zajásal!). Takže ono to snad není zase tak hrozné s tím monopolem... Šiřme osvětu dál a dál!

Hood

    odpovědět

gimp - ms??
On Květen 17th, 2007 Anonymní (bez ověření) píše:

monopol ms je jistě veliký, ale adobe zatím nevlastní a spíš to vypadá, že ho chce někam vytlačit nově vyvíjenými aplikacemi - tedy gimp zrovna není moc alternativa k ms, spíš k adobe, ale prozatím jsem se nesetkal s příliš jásavým přijetím ... asi to ještě chvíli potrvá, ale třeba se to vyvine dobrým směrem,)

    odpovědět

ANKETA pro uživatele WIN
On Květen 17th, 2007 Anonymní (bez ověření) píše:

Obecně
Možná by stálo za to stvořit podobnou anketu výhradně pro uživatele WIN.

Podstata
Zjistit jakým způsobem se uživatelé WIN dívají na Linux.

Příklad
Kromě obligátních otázek také,
koupil jste si verzi zvlášť nebo máte OEM
Jaká byla cena
Pořizujete si výhradně aplikace od Microsoftu nebo uvažujete i nad OpenOffice

Když si koupíte Windows tak to znamená
- že jste si koupil pouze licenci na používání
- že jste si koupil operační systém se všemi aplikacemi
- Jen operační systéma, ale ostatní aplikace jsou zdarma

Jistě by se našlo mnoho dalších šikovných otázek pro uživatele WIN.

Dalším typem je anketa
proč jsem se rozhodl používat linux, nebo co mi nalinuxu nejvíce chybí.
Také by byla zajimavá otázka " kolik lidí ve vašm okolí používá WIN a kolik Linux v nějakém procentuálním poměru.

Napadů je dost

    odpovědět

Zajímavé nápady, ale
On Květen 17th, 2007 Karel píše:

Zajímavé nápady, ale anketa je podle mě hodně šitá na míru Windows - ne výhradně, ale hodně. Otázky ohledně OEM verzí jsem zvažoval, ale většina lidí netuší, co OEM verze znamená. Mnohem jednodušší je zeptat se přímo na cenu operačního systému.


Kometáře

Zatim tu nejsou žádný (schválené) kometáře.
Nové kometáře nejsou povolené.

Související články

jan kříž novinář anneliese michel film badoo zpravy dárky pod stromeček gynekologie 2 streem badoo v mobilu download Badoo,stahuj spamový robot odstranit komerční valentýn analogické hodiny pro pc