Film Deja Vu aneb kukátko do minulosti s Denzelem Washingtonem

autor Martin | cal 03.12.1999 | mrtvý blog m4rtin mrtvý blog |

Kdyby se někdo ve třetině filmu sebral, zvedl se a šel by v klidu domů nočním městem, těžko by se někdo mohl divit. Celých prvních třicet minut filmu je


atentat denzel washington film, dejavu film, film dejavi, Filmy a denzlem washingtnem, film déja vu, film deja ví, filmy s denzlem washingtnem, filmy s denzelem washingtonem, film dejavu, filmi s denzelm,

Film Deja Vu - Denzel WashingtonKdyby se někdo ve třetině filmu sebral, zvedl se a šel by v klidu domů nočním městem, těžko by se někdo mohl divit. Celých prvních třicet minut filmu je totiž tak trošku Washingtonovina :-)

Denzel Washington se zřejmě zrodil pro celoživotní roli policisty vyšetřovatele, alespoň já si ho tak pamatuji. Nejvíce se mi líbil v kontrastu s Brucem Willisem ve Stavu obležení. A Deja Vu začíná velice tuctově.

Trajekt plný tradičních modrobílých námořníčků, kteří se chtějí trošku pobavit, je cílem atentátníka, jenž jej vyhodí do povětří tak šikovně, že vybuchne strojovna s palivem, čímž je uhel ze všech.

Začíná tak tradiční vyšetřovací koloběh, Denzel Washington jako inteligentní detektiv se šarmem Brada Pitta, pokračuje rychlým způsobem, takže co nevidět bude zločinec za katrem, Doug Curlin (Washington) odměněn, zamilován do krásně děvy ve vedlejší roli (Paula Patton) a titulky na obrazovce. Kdo by teď odešel, překvapivě by přišel o celkem originální příběh zbytku Deja Vu.

Podívejte se do minulosti, zn. snadno a rychle

Film Deja Vu - Denzel WashingtonByl jsem nejprve znechucen, pak podiven a následně potěšen :-) Tým odborníků vyšetřující tento atentát má k dispozici v celku zajímavý systém. Ten dokáže přehrát na obrazovku čtyři dny staré dějiny odkudkoliv na světě, jakkoliv přiblíženě, oddáleně, zvětšeně, prostě takové kamerové hrátky v minulosti. To dává celkem velké možnosti i závazky.

A právě tady to bylo přitažené za vlasy až moc. Kukátko do minulosti tu již několikrát bylo a do té doby se Deja Vu tvářil reálně, nikoliv pochybně scifi. Dopočítáváná historie pomocí clusteru mnoha tisíc počítačů je celkem nevěrohodné téma, nerad bych se pouštěl do fyzikálních teorií, ale tenhle nápad nemá žádné matematické ani teoretické opodstatnění, pravda, je to scifi, zjistil jsem po chvíli.

Doug Curlin v tento moment totiž laserovým ukazovátkem zasvítil na promítanou plochu a osoba zobrazovaná z historie se po něm podívala. Aha, přepnul jsem rázem na scifi.

Geniální honička ve dvou světech

Film Deja Vu - Paula PattonNásledné scény jsou svým způsobem geniální. Vyšetřovatelé totiž mají k dispozici systém, kterým jim dokáže pomocí jakéhosi adaptéru, který měl Jean Claude Van Damme na hlavě v Universální vojákovi, přiblížit na maličkou obrazovku, co se dělo právě před čtyřmi dny na místě, na které koukáte. Prostě v jednom oku vidíte současnost a ve druhém minulost. Paráda.

Právě v tom je to kouzlo celého příběhu. Hlavní hrdina totiž ví, kde atentátníka hledat a tak se naváže na jeho trajektorii v historii, aby viděl, co se přesně stalo.

No a tím pádem jezdí v protisměru po čtyřproudé dálníci jako šílenec, protože Carroll Oerstadt tudy přece jel, když osnoval vraždu stovek lidí. Interesantní.

Hrátky s kamerou, nestandardní policisté

Film Deja Vu - James CaviezelFilm Deja Vu je krom, nakonec překvapivě, netuctového nápadu velice pěkně zpracován. Denzel Washington má roli policisty detektiva zmáknutou z mnoha filmů dokonale. Kameramani se střihači si museli především pohrát s částí z "minulosti", kde kamera jezdí opravdu jako v legendární hře Descent.

Byl jsem překvapen také tím, že odpadlo klasické morální dilema adminů systému. Kauzlita, příčina a následek a tak dál. Přece jen se jedná o film a diváky nezajímají řeči, protože je jasné, že nakonec lidé do té minulosti odcestují, protože o čem by to pak bylo?

Také je třeba autory pochválit za honičku v autech. Když jde o život pětistovky lidí není přece možné hledět na materiální škody, jako je to k vidění v mnoha filmech.

Suma sumárum: hezký policejní thriller s nestardantním nápadem kukátka do minulosti s legendou v roli detektiva Denzelem Washingtonem.

Plusyneotřelé provedení kukátka do minulosti, hezké provedení plovoucích kamer, Denzel Washington jako policista


Kometáře

Zatim tu nejsou žádný (schválené) kometáře.
Nové kometáře nejsou povolené.

Související články

300 bitva u thermopil cz online ztráta identity na internetu ani cerna ip adresa badoo nový firefox cz aplikace do mobilu badoo air soft tank levně dárky k vánocům pro teenagery internet oskar technická podpora badoo