Film Jarhead - Mariňák

autor Martin | cal 25.10.2007 | mrtvý blog m4rtin mrtvý blog |

Leckde se o Mariňákovi píše jako o filmu válečném. Pod tímto pojmem si většina diváků představí válečné boje, tanky, výbuchy, hřiby, hříbky,


mariňák online film, filmy online mariňak, válečné filmy online zdarma, film marynák, Mariňák konec, film mariňák, marinak online, marinak film online cz, mariňák film online, film o výcviku vojáků,

Leckde se o Mariňákovi píše jako o filmu válečném. Pod tímto pojmem si většina diváků představí válečné boje, tanky, výbuchy, hřiby, hříbky, mochomůrky a další houby … ehm chtěl jsem říct rakety, spousty mrtvých, pár přeživších a nějaký kladný konec, kdy se vojáci vrátí domů, najdou věrné manželky a spousty nadšených vlasteneckých američanů jenž mávají vlajkami a vším, co přišlo pod ruku.

Naštěstí Jarhead není výše popsaný film. Jeho hlavním tématem je život vojákův v záloze, od příchodu na cvičení až po účast ve "válce".

Uvozovky jsou tu na místě. V Mariňákovi se bitek se svištícími kulkami nedočkáte. Pouze pár minut je opravdu válečných, ale jelikož se zaobírá především startem války v Kuvajtu do opravdové akce se tito vojáci nedostanou. Že Vám to přijde na papíře, respektive obrazovce, nuda? Ale kdeže! I film bez krve a jen s jednou mrtvolou může mít výbornou úroveň.

Část první: výcvik

Film
 Jarhead - MariňákAnthony Swofford, výborně zahraný Jakem Gyllenhaalem, přichází na vojenskou základnu k jednotce mariňáků. Hned na začátku zjistí, co je to mariňácká hrdost a že být v jednotce má být čest, ne trest. A právě tady přichází paradoxně na řadu první a poslední mrtvý, jeden z vojínů je zabit při cvičení, protože nevydrží psychicky plazení po zemi, zvedne se a je zasažen ostrým nábojem, které nad rotou plazičů létají.

Přestože se drtivá většina lidstva válek bojí, ne tak natěšení vojáci, kteří čekají jako vosy na limonádu, až zazní siréna a hlas na základně zařve, že akce je za dveřmi jako arabové v džihádu.

Část druhá: čekání na Godota

Potom se děj filmu stěhuje do Kuvajtu. Všichni vojáci jsou vysláni na čekanou tam, kde Američanům zastavil Sadám přísun ropy. V této části se nepovedlo zabušit do země to, co prožívají vojáci: nudu. Autoři se snažili, aby ukázali jak to chodilo v Zálivu, ale je těžké natočit atraktivní a divácky zajímavou sekci, když má být o nudících se vojácích.

Na stranu druhou to však nadopadlo tak špatně, rozhodně tato část není půl hodiny koukání do kamen, jak by se někdo mohl domnívat, vojáci se baví po svém.

Závěr: trocha akce

Film Jarhead - MariňákBohužel, kdo by čekal, že závěr filmu a tedy ta akčnější část bude nejdelší bude zklamán. Jarhead jsou vytvořeny podle knihy výše uvedeného vojáka, jak prožil Záliv. Ten se však do bojů dostal jen velice nepatrně a to přesně kniha a tedy i film Mariňák popisu. Dříve, než se někam dostanou, jsou odvoláni z akce a tak trošku nadržení vojáci pouze paběrkují.

Celý závěr obstará ještě trochu sentimentální část: ženy nejsou rozhodně nevinnost sama, takže většina vojáků doma nenachází, to co opustila, to čemu psala, stejně tak ani Anthony Swofford.

Film je o válce, to mu nelze upřít, ale rozhodně zklame ty diváky, kteří čekají akci. Film Mariňák je neco ve stylu Full Metal Jacket, či dalších následovníků a nemusí se za to stydět. Abych pravdu řekl, ne vždycky chce člověk vidět rozervané kusy těla, polétující hlavy a ruce.

Co je nutné pochválit především je výkon hlavního herce Jaka Gyllenhaala, který provází vlastně celým filmem, ale také celé jednotky. Ikdyž nepředvádějí nic z války, hrají prostě normální lidi, kteří si chtějí vydělat peníze a nebojí se vstoupit do armády. Zas a znova přicházi na paškála slova jako parta lidí, čest, oddanost a nebojácnost.

Až trochu nereálná mi přišla neprofesionalita Anthonyho, za kterou by byl určitě v americké armádě hodně potrestán, ale autoři nechtěli zřejmě píchat do vosího hnízda Smile.

Sečteno, podtrženo

Co říci závěrem, aby se neopakovalo nic z výše napsaného? Čekejte lidskou tvář bojové jednotky v Kuvajtu, přestože jsou někteří vojíni stroje na zabíjení, v Jarhead tomu tak není. Scény z Kuvajtu, kde hoří vrty jsou dost neopakovatelné, prostě prší ropa. Je milé vidět zase nějaký film, kde neteče krev, ale je ve své podstatě celý opravdu zajímavý. A to je třeba ohodnotit jen kladně.

Plusydobrý nápad, příběh o vojácích na základně a ve válce, ne o válce, skvělé výkony herců, především hlavního hrdiny, nezapomenutelné přesuny u hořících ropných vrtů, hezky zvládnutý výcvik na základně, bez happyendu

Mínusyzačátek války v Kuvajtu provází nuda vojáků, která se trochu přenáší i na diváka


Kometáře

Zatim tu nejsou žádný (schválené) kometáře.
Nové kometáře nejsou povolené.

Související články

jan barta pritelkyne advanced system care čeština otazky pro dementni hodinyy pro pc badoo v mobilu jak smazat zprávy xdrive village Pec pod Snezkou 300 bitva u thermopyl online kinotip badoo nove prihlaseni parni tlakova zehlicka shlednout cele filmi zdarma