Google: Soukromí v moderním světě neexistuje

autor atd LH mrtvyblog | cal 24.11.2011 | Rozhovory rozhovory |

Na JustIT dnes vyšla zmínka o sporu Googlu s jedním pensylvánským párem. O co ve stručnosti jde? Dům onohu páru se objevil ve službě Google Street View, a to i přesto, že je na soukromém pozemku a že se jedná o soukromé vlastnictví.


badoo ve světě, sociální síte ztráta soukromí, google a soukromí, co kdyz me nekdo vyfoti, badoo aferka, google soukromi, google objevil při focení, pipa americká, suunto core recenze, vánoční dárek pro manželku,

 Pár požaduje odškodné ve výši 25 000 dolarů (v přepočtu skoro 400 000 korun) za poškození hodnoty jejich vlastnictví a „mentální stres“.

A co na to všechno říká Google? Že prý v dnešním moderním světě již žádné soukromí očekávat nemůžeme. Má Google pravdu?

V podstatě Google pravdu má. Pokud nenastane žádný zásadní zlom, soukromí se bude nadále pouze snižovat. Trend je poměrně jasný – stále se zpřístupňují nové a nové informace pomoci nových a nových technologií, což má za následek zřejmou ztrátu jistého soukromí. Jediné, o co se můžeme v současné době snažit, je, aby se ona hranice vlezlosti snižovala co nejpomaleji. Zastavit ji nelze a zároveň je to většinou zbytečné.

Celá tato aférka mi strašně připomíná dobu nástupu fotoaparátů v mobilech. Tehdy taky paranoici volali po tom, že ztrácí soukromí, protože odteď si je může kdykoliv kdokoliv vyfotit, aniž by o tom věděli. Celé to samozřejmě vyšumělo, někde možná zakázali fotit mobilem na veřejných místech, ale tam, kde nic takového nezakázali, se svět nezbořil a nikomu focení mobilem nevadí.

Největší problém je skutečně určení hranice. Pokud mladý pár z Ameriky uspěje, mohu například zažalovat Seznam za to, že na jejich mapách jde vidět náš bazén, což si já nepřeji; mám mentální stres z toho, že si kdokoliv může na internetu zjistit, že máme bazén! A tákhle velký! (Naneštěstí ve skutečnosti žádný bazén nemáme.)

A můžeme pokračovat dále. Co když mě někdo vyfotí a dá do novin proti mé vůli? Tohle už se kdysi řešilo, když noviny nechtíc zachytily nějaký pár, přičemž onen mladík byl ve skutečnosti manžel od nějaké jiné dámy. Tuším, že to skončilo rozchodem a žalobou na noviny, ale dospělo se k závěru, že noviny si mohou dělat ilustrativní obrázky jaké chtějí. Nebo něco v tom smyslu. Je to tak správné?

Já se domnívám, že ano. Prozatím neztrácíme své soukromí natolik rychle, aby bylo třeba se něčeho obávat. Pokud mě někdo bude chtít cíleně sledovat, bude to dělat tak jako tak. V opačném případě si nemyslím, že jsem natolik významná osoba, aby – i v případě, že by ztráta soukromí probíhala rychleji než se domnívám – mě to nějak trápilo. Aneb koho na světě by vlastně zajímalo, kdy chodím na záchod? Kterého programátora Googlu zajímá, jaké stránky vyhledávám? Ano, pravděpodobně existuje nějaké systém, který automaticky vyhodnocuje mé zájmy a v budoucnu bude díky tomu poskytovat cílenější reklamu a cílenější vyhledávání. Ale představa, že v každém vyhedávači existuje Oddělení Big Brother, kde sedí u počtíače pár tisíc lidí a monitorují chování všech lidí na zemi je poměrně nesmyslná.

Jsem ochoten akceptovat jistou ztrátu soukromí (například to, že někdo nafotí mou zahradu) v zájmu pokroku (abych si pak mohl prohlížeč letecké mapy na Seznamu). Stejně jako nemám nic proti tomu, když mě nějaký novinář vyfotí, jak se procházím v parku…

Ještě dodatek: Samozřejmě je něco jiného, když vás foťák zachytí v nějaké nepříjemné situaci – v Google Street View jste například mohli vidět plno močících lidí apod. Takovéto věci jsou samozřejmě nepříjemné, což ví i Google a tyto obrázky nahradil jinými.


Kometáře

Zatim tu nejsou žádný (schválené) kometáře.
Nové kometáře nejsou povolené.

Související články

jan barta pritelkyne advanced system care čeština otazky pro dementni hodinyy pro pc badoo v mobilu jak smazat zprávy xdrive village Pec pod Snezkou 300 bitva u thermopyl online kinotip badoo nove prihlaseni parni tlakova zehlicka shlednout cele filmi zdarma