Jak jsem zakládal webhosting

autor volba | cal 24.11.2011 | Rozhovory rozhovory |

Bylo nebylo, měl jsem několik webů (mimo jiné i tento) na jenom serveru. Původně byl hosting založený spíše kamarádském přístupu, znal jsem jednoho ze správců-majitelů a tak byla nabídka slušná, za velice mírnou cenu „neomezené“ množství místa a ssh účet.


zakládal jsem web hosting, jak jsem zakládal web, jak se přihlásit na badoo, rezie peter jackson film king kong, dárek k vánocům dědovi, badoo vymazat historii, jak pretaktovat notebook, dívky, badoo na mobilu, java na mobilu jak zrušit,

Někdy v březnu se majitelé rozhodli z hostingu vyždímat trochu víc, upgradovali server (což se mi líbilo) a začali ho zabezpečovat (což se mi ze také líbilo).

Na začátku nebylo omezené prakticky nic, proto jsem měl velké množství php funkcí zakázaných v souborech .htaccess roztroušených po webu. Nepříliš praktické řešení, ale lepší, než když je vše nastavené centrálně. Problém nastane, pokud je daná funkce zakázaná v php.ini přímo na serveru a zároveň se mění její nastavení v .htaccess někde na stránkách. Apache nahlásí „Internal server error“ a kousne se. Přesně tohle správci udělali – během dne přitvrdili zabezpečení, aniž kohokoliv informovali předem. Praktický výsledek: nedostupný web.

Po třech dnech emailů jsem přišel o ssh, administrátoři povolili některé zakázané funkce, ale zjevně nikdo z nich nepochopil to nejpodstatnější – že mi je jedno, pokud něco zakáží a napíší mi o tom email týden předem, abych měl čas najít jiné řešení. Vadí mi, pokud přestanou dělat jediné, co mají – zajišťovat, aby hostované weby byly přístupné 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Jedna ze stránek, kterou mi odstřelili, má denně návštěvnost kolem 500 lidí (ne zhlédnutí stránek), a den před „vylepšením“ se nám povedlo protlačit zprávu na větší zahraniční server a návštěvnost byla za 10 hodin od vydání kolem 3000 UIP – poté na 3 dny nula. Správce-majitel-“obchodní ředitel“ nikdy největší problém nepochopil přes 15 emailů.

Pochopitelně jsem se rozhodl odstěhovat jinam a začal pátrat. Hostingy nabízející fyzicky účet na serveru přístupný přes ssh prakticky neexistují, ale pro efektivní správu si nedokážu představit nic lepšího. Na konci hledání mě napadlo spásné řešení – vlastní webhostingová společnost. Naštěstí jsou naše zákony dostatečně nepřístupné pro začínající podnikatele a díky tomu jsem měl možnost během několika dnů pročítání zákonů i počítat a vystřízlivět.

Minimální náklady, které musíte investovat do webhostingu, se pohybují kolem 30 000 Kč za rok, za předpokladu, že umístíte server do levného centra a bude složený z velice průměrných běžných komponent. Tyto náklady jsou nezbytné, máte je i pokud nezískáte jediného klienta. Abyste je pokryli, musíte sehnat patnáct zákazníků platících 2000 ročně. Velice malé číslo na první pohled. Ve skutečnosti je i 15 lidí je velký problém sehnat. Níž se finančně nedostanete, pokud nechcete nabízet Super-Cendra-Banán služby. Nejdůležitější věc – v částce není ani cena práce a té je na serveru skutečně hodně, pochopitelně je nutné i být 24 hodin dostupný na mobilním telefonu pro řešení problémů, které se objeví v nejnepraktičtější dobu.

Výsledek? Zanechal jsem za sebou jednoho známého ochotného investovat polovinu potřebné částky a mám – byť virtuální – server od web4u. Nečekal jsem mnoho, ale přístup této společnosti mě naprosto šokoval. Někdy před půlnocí jsem vyplnil objednávkový formulář na jejich webu. Dvacet minut po půlnoci mi přišel email s přihlašovacími údaji, faktura až za tři dny. Nemusím dodávat, že server je (překvapivě) rychlý a spolehlivý.

Z mých peripetií vyplývá poučení o levných hostingových společnostech – na přesycením trhu se nezaplatí, pokud nemají několik skutečně velkých klientů. Nejde o náklady na hardware, ty jsou malé, jde o lidský faktor. 100-200 webů na jednom serveru vydrží, ale musíte zaplatit (respektive měli byste zaplatit) někoho, kdo bude server hlídat a kvalifikovaný správce je buď drahý, nebo nezkušený student. Vyvarujte se malých a hodně levných hostingů.


Kometáře

Zatim tu nejsou žádný (schválené) kometáře.
Nové kometáře nejsou povolené.

Související články

jan kříž novinář anneliese michel film badoo zpravy dárky pod stromeček gynekologie 2 streem badoo v mobilu download Badoo,stahuj spamový robot odstranit komerční valentýn analogické hodiny pro pc