Jak na komentářový spam v TextPatternu? Plugin CAPTCHA

autor Martin | cal 31.12.2001 | mrtvý blog m4rtin mrtvý blog |

Blogovací systém TextPattern používám již skoro rok. Za tu dobu jsem překonal mnoho problémů, které ovšem byly způsobeny spíše mojí neznalostí, než


textpattern CAPTCHA, badoo update, neprecte captcha, textpattern antispam, soudek s pipou, najdu tam co hled, procesor zvyšeni vykonu, Dívčí magazíny, stahuj Apokalypto, Google překladač nepřekládá,

Blogovací systém TextPattern používám již skoro rok. Za tu dobu jsem překonal mnoho problémů, které ovšem byly způsobeny spíše mojí neznalostí, než čímkoliv jiným. Poslední dobou mě na tomto weblogu, běžícím na TextPatternu, trápil komentářový spam.

Kód s obrázkem - CAPTCHA pro TextPatternPřestože zaslání komentáře bylo podmíněno překonáním preview vašeho příspěvku, roboti vesele spamovali. Proto jsem se musel podívat po něčem, co by to řešilo. Možných pluginů bylo několik, ale zatím nepřekonatelný zůstá ten podporující systém CAPTCHA. Tato zkratka je dobře popsána na wikipedii. Jednoduše: pro zaslání příspěvku musíte opsat kód z obrázku.

Jelikož je tento systém čtitelný pomocí technologií na rozpoznávání obrazu, který dokáže navrhnout průměrný posluchač kybernetiky na vysoké škole, většinou nejsou tyto obrázky jednoduché, ale obsahují určité prvky ochrany navíc.

Tím je většinou pozadí v barvě málo vzdálené barvě textu tak, aby nebylo možné písmeno odhalit na základě kontrastu barev, znaky jsou nakřivo, přes sebe a většinou jsou také tvořeny čísly, velkými a malými písmeny. Často nepřečte číslo ani člověk Smile.

Nevýhodou CAPTCHA je samozřejmě to, že komentář nepošle každý a web sestává méně přístupný. Nevidomí, uživatelé z textových prohlížečů, či ti bez zobrazení obrázků (typicky mobilní zařízení) mají prostě smůlu Undecided.

Pro TextPattern vznikl modul asy_captcha, který CAPTCHA podporuje.

Update systému TextPattern

Tento modul potřebuje verzi TextPatternu 4.0.3. Moje byla rok stará 4.0 rc3. Jelikož používám mnoho pluginů, často ručně upravených, updatu na live verzi jsem se celkem bál. K mému překvapení jsem všechny soubory TextPatternu na webu přehrál, pustil admin, který automaticky updatoval, a bylo to. Uživatel nic nepoznal.

Plugin asy_captcha

Instalace pomocí webového rozhraní je triviální. Potom je nutné provést dva kroky.

Update konfigurace

Pomocí dvou parametrů ve zdrojovém kódu ($asy_captcha_conf['contrast'] a $asy_captcha_conf['difficulty']) je možné nastavit úroveň toho, jak moc má být obrázek složitý. Čím více ztížíte spamovacímu robotu rozpoznání znaků obrázku, tím více to znemožníte i normálním lidem.

Update šablony komentáře

Dále je samozřejmě nutné do šablony komentáře přidat podporu obrázků a neuložení v případě nekorektního opsání. Stačí do šablony přidat kód a je to.

Na závěr by bylo fajn říct, že díky CAPTCHA z mého blogu zmizel úplně spam a spamovací roboti mají konečně smůlu.


Kometáře

Zatim tu nejsou žádný (schválené) kometáře.
Nové kometáře nejsou povolené.

Související články

blat kodovani blog jan barta badoo STAHNOUT DO POCITACE Siemens SL23T 1 recenze badoo mobile wm5 proslov narozeninám aplikace do mobilu badoo slávka badoo Badoo zruseni profilu www maturitní ples OA 2014 kolín