Krádež a krádež

autor volba | cal 24.11.2011 | Rozhovory rozhovory |

Ohodnocení lidské práce je mimořádně obtížné téma, které u mnohých vyvolává až nepříčetnost. Od malička máme zakódováno považovat fyzickou práci za obtížnější, než je práce duševní.


phoshop, defragmentace netbooku, jak prat penize, stabily, uncharted 3 ps3 navod, spamový robot odstranit, co sestře k vánocům, stahnout badoo, badoo administrace, badoo operator,

Pochopitelně, část společnosti tento názor utlumí nebo naprosto změní, část bude po hospodách a u Křižíkovy fontány vykřikovat různá demagogická hesla.

Nerad bych kohokoliv shazoval, protože důvod onoho uvažování má mnoho příčin, od agitačních Večerníčků (zlý „buržoust“ Trautenberk, odírající proletariát Kubu a Ančí, nebo snažící se kapitalista Trautenberk, kterému jeho plány kazí nespolehliví líní zaměstnanci, udavačka Sojka a všemocný stát Krakonoš) přes padesát let soudruhů po, myslím, nejzásadnější: fyzická práce je, na rozdíl od duševní, snadno viditelná.

Vlastní zisk člověka (tedy cena, za jakou prodal svou práci), závisí na mnoha faktorech, od mezního užitku pro zaměstnavatele (zákazníka poptávajícího práci) po odbory a státní zásahy. Jeho určení je mimořádně obtížné a většinou spočívá na bedrech trhu, pokusy o umělé nastavování končí velice špatně (viz úvahy Ludwiga von Missese o ekonomické kalkulaci v socialistickém hospodářství). Jednoduše, v normálním životě o ničem podobném neuvažujeme a plat, který má David Beckham, nám připadá enormní, protože si „jen kope do míče“. Z pohledu ekonomie je ale naprosto odpovídající, fotbalistova práce poskytuje zábavu milionům lidí a on sám je nenahraditelný, a tudíž je jeho ohodnocení vyšší, než u zedníka, který staví dům „jen pro jednu rodinu“. Asi vstáváte vzteky ze židle, ale skutečně se nic špatného neděje, stačí si vzpomenout na hokejisty z NHL. Když chtěli platy nad hodnotou vlastního produktu – zábavy, byli rychle nahrazeni.

Ještě abstraktnější je cena práce v oblasti počítačů, pokud se ovšem neomezíme na nejnižší stupeň, tedy třeba servis (pro laika se po nainstalování operačního systému za hodinu práce technika změní nepoužitelná bedna v cosi funkčního – důkaz vykonané práce). Cena schopného programátora je obrovská, přestože on sám napíše jen několik řádků skutečně dobrého kódu a zbytek dopíší tzv. code monkeys, levná síla (při stavbě domu elektrikář a dělníci z Ukrajiny). Bohužel, našeho programátora ocení maximálně zaměstnavatel z oboru, pro zbytek se jedná o pouhé ťukání do jakéhosi stroje bez fyzického výsledku (kromě nepochopitelného značně matematizovaného algoritmu) a ve fabrice se člověk dře víc.

Nyní krátký skok: shodneme se, že je dobré (přesně ve smyslu dobra v etice), pokud při jakékoliv směně s ní souhlasí obě strany. Koneckonců, díky tomuto principu si můžete v obchodě koupit potraviny, protože vy očekáváte nějaký statek a obchodník jiný, které si vyměníte (peníze, potraviny). Uvažujme, co by se stalo, kdybyste mohli jít do obchodu, sami si na pokladně zboží namarkovat a uložit výslednou částku do pokladny. Předpokládám, že většina z vás by stejně platila a menší procento by kradlo. Co se stane, pokud místo potravin půjde o software?

Drtivá většina bude krást bez skrupulí. Produkt práce stovek programátorů jim připadá bezcenný (případně v ceně 10 Kč za prázdné CD), programátoři jsou daleko a výsledek jejich práce je v podstatě neviditelný – nejde ho vzít do ruky, přesunout. Kradení softwaru je považováno za zcela normální. Kolik lidí někdy ukradlo peněženku a kolik počítačový program? Jaký je v tom rozdíl? Že vás nemůžou chytit? Je nějaký rozdíl mezi ukradením Adobe Photoshop za 50 000 Kč a ojetého auta za 50 000 Kč? Osobně si myslím, že žádný. Přečtěte si někdy různá internetová fóra, jsme skutečně bohatý národ, když všichni máme na Premiere, Phoshop a další programy odpovídající staršímu autu.

Myslím, že nejen Linuxu, ale i celé společnosti prospěje, pokud si uvědomíme skutečnou cenu práce, cenu nápadů a nových myšlenek. Pak přestanou být Windows zadarmo od souseda a stejně i „kluk od vedle, co zdarma spravuje počítače“, bude mít na zmrzlinu (nebo pivo, podle věku), protože jeho mnohahodinová práce (kterou není nikdo jiný schopný udělat) bude skutečně ohodnocena.

Schválně se ptejte známých, jestli kradou software. Pokud ano, zeptejte se jich, jestli by jim vadilo, kdybyste prohrábli jejich peněženku, protože proti krádežím nic přeci nemají a způsobená škoda (a společenská nebezpečnost) bude nižší než u „počítačových pirátů“.


Kometáře

Zatim tu nejsou žádný (schválené) kometáře.
Nové kometáře nejsou povolené.

Související články

jan kříž novinář anneliese michel film badoo zpravy dárky pod stromeček gynekologie 2 streem badoo v mobilu download Badoo,stahuj spamový robot odstranit komerční valentýn analogické hodiny pro pc