MDA Compact II - moje nová mobilní hračka

autor Martin | cal 11.01.2003 | mrtvý blog m4rtin mrtvý blog |

Po mnoha bezesných nocích výběru nového mobilního telefonu, jsem se nakonec dokopal a zhruba před měsícem jsem si pořídil T-Mobile MDA Compat II.


t mobile vypnuti internetu, vypnutí internetu v mobilu, mda compact 2, badoo na pda, MDA Compact V software, windows mobile 5, mda compact ii, mda compact, mobilní telefon mda microsoft mobile, mda compact 3,

MDA Compact IIPo mnoha bezesných nocích výběru nového mobilního telefonu, jsem se nakonec dokopal a zhruba před měsícem jsem si pořídil T-Mobile MDA Compat II. Zařízení je pochopitelně odblokované, aby někoho nemátlo to první sousloví.

Podle všeho jsem si koupil asi jedno z nejlepších mobilních zařízení, co lze v Čechách, za tyto peníze a s podobnými atributy, sehnat, proto jsem nad míru spokojen. Po Motorole MPX 200, jejíž kategorii tak trochu zakonzervuji, nosím po kapsách nové MDA Compact. Na úvod je třeba říci, že nové zase tak moc není, od předchozí verze je největší změnou nová verze Windows Mobile 5. WiFi stále není přítomno, lze dokoupil do SD slotu, což je hlavní mínus v očích odpůrců kompaktu. Inu, na zařízení se podíváme blíže dál.

Vlastnosti MDA Compact II

 • Rozměr – 108×58 x 18 mm
 • Váha – 150g
 • Display – uhlopříčka 71 mm, rozlišení 240×320
 • Pamět – 32 + 32 MB
 • Operační systém: Windows Mobile 5
 • Dotyková display, psaní pomocí pera na softwarové klávesnici
 • Paměťové karty – SD a MMC
 • Fotoaparát 1Mpx
 • Bluetooth, edge, infra a mini usb
 • Baterie Li-Ion 1200mAh
 • Příslušenství od T-Mobile – stereo handsfree sluchátka na 2.5mm jack, kožený obal připevnitelný za opasek, bluetooth handsfree sluchátko, CD se softwarem, Outlook 2002

Jak vypadá?

Design je celkem povedený. Vlastním tmavomodrou verzi, jejíž dominantou je veliký dotykový display. Z obrázku je patrné, že v předu je set tlačítek, kterým lze přijmout nebo odmítnout hovor, dále vyvolat kalendář, kontakty, a je tam také joystick. Tyto vlastnosti lze softwarově přenastavit.

Z boku je možno regulovat hlasitost, zapnout foťák a nebo záznamník. Z druhé strany ční pouze v horní části výsuvné pero a tlačítko pro úplné vypnutí MDA.

Rozdíl mezi Smartphone a MDA

Hlavní a zásadní rozdíl mezi Smartphone a MDA je ten, že Smartphone je telefon a MDA je PDA Smile. Dosti hrubě řečeno. Jako ročního uživatele smartphone mě zarazili nejvíce tyto dvě věci a dva zásadní rozdíly.

Módy MDA, vypnutí zařízení

Smartphone je normální telefon, který je buď vypnutý, nebo zapnutý. Jiný režim nezná. Naopak MDA má vlastně tři. Zapnuté, stand-by fungující jako telefon a poslední je vypnuté.

Jednoduše to funguje tak, že v prvním případě MDA beží, něco na něm děláte, píšete sms, koukáte na film to je jedno. Compact vydrží kolem deseti hodin. Druhý stand-by mod je takový, že zařízení funguje jako telefon, tzn. čeká na sms či příchozí hovor. V tomto režimu vydrží několik dní.

Poslední, vypnutý stav, je prosté vypnutí MDA, při němž dochází ke ztrátě určitých dat. V mém případě k zatím jedinému, co jsem objevil: resetuje se nastavení podsvícení na maximum.

Software pro MDA – PDA

Druhý a stejně podstatný rozdíl je v tom, že pro Motorolu MPX 200 byl dostupný software jako pro každý smartphone. Jenomže MDA Compact je v tomto směru klasické PDA, tzn. že je pro něj možno sehnat daleko větší množství softwaru, utilit či programů. Skoro všechno, na co si každý vzpomene.

Ovládání MDA Compact

Jelikož jsem byl zvyklý na Motorolu Mpx 200, která měla operační systém Windows Mobile 2003, žádné zásadní ódy na tento operační systém nebudu pět, protože ho používám již delší dobu a jsem s ním spokojen. Rozdíl v ovládání mezi smartphonem a MDA není tak veliký, jako je mezi normálním telefonem a smartphonem. Moje ódy na radost, když jsem prvně používal Windows Mobile jsou tady Smile.

Pero – další zdokonalení!

Pero, pomocí než a dotykového displaje ovládáte telefon, je výbornou věcí. Asi jako jedinou věcí mě pero odrazovalo od koupě compactu. Abych byl upřímný, bál jsem se, jak rychle se s ním bude moct psát. Nejsem žádný rychlostní pisatel sms, ale psaní na klasickém telefonu multitapem a psaní pomocí pera na softwarové klávesnici je rychlostně plně srovnatelné!

Všechno další již přináší jen výhody. Je to stejné rozšíření, jako když k počítači v dobách minulých přibyla myš. Můžete libovolně tažením označovat texty, delším přidržením u displaje vyvolat příslušné kontextové menu atd. Prostě přesně to, co děláte na svém počítači.

Větší displej – idilka!

Největší výhoda všech PDA jsou jejich displaje. Psát, číst, hrát hry nebo koukat na film tu opravdu jde a není to žádný miniaturní zápas, jako to bylo v případě motoroly.

Windows Mobile 5

Byl jsem zvědavý na to, co v praxi přináší nový mobilní systém od Microsoftu. Byl jsem docela překvapen, je to opět o krok blíž k mobilním windows. Jednak lze nastavit další a další množství věcí, které v miulých verzích nebyly, potom je systém trošku rychlejší, obsahuje více zabudovaných věcí, jako je editor MMS, zabírá méně a co je nejlepší: žere méně energie!

Obrazovka "dnes"

Základní obrazovká ma ve smartphonech a PDA trošku jinou funkci, než v klasických windows. Jsou na ni soustředěny krom zástupců také denní informace, tedy datum, čas, schůzky, termíny, svátky, prostě to, co potřebujete vidět na první pohled. V skutku geniální.

Software

Jelikož již teď jsem vyzkoušel mnoho neznámých a výborných kousků, budu živit tuto kategorii především přehledem zajímavého softwaru, proto to prozatím odsunu do budoucna.

MP3 přehrávač

Jelikož T-Mobile věnuje ke compactu i sluchátka a WM5 (Windows Mobile 5) obsahují šikovný Windows Media Player, lze s paměťovou kartou využívat zařízení jako hodně dobrý MP3 přehrávač.

Výdrž MDA Compact II

Věcí, kvůli které jsem zamával Motorole, byla výdrž baterie. MDA Compact mě nezklamalo. Po měsící mohu říci, že vydrží víc, než jsem čekal. Pár základních bodů obsahuje níže uvedený menší přehled.

jan barta pritelkyne advanced system care čeština otazky pro dementni hodinyy pro pc badoo v mobilu jak smazat zprávy xdrive village Pec pod Snezkou 300 bitva u thermopyl online kinotip badoo nove prihlaseni parni tlakova zehlicka shlednout cele filmi zdarma