Objevení Ameriky: databáze znalostí s (media)wiki

autor Martin | cal 17.10.1998 | mrtvý blog m4rtin mrtvý blog |

Pár dní dozadu jsem si říkal, že by nebylo na škodu si založit menší databázi znalostí, kde bych si pěkně sepsal to, co považuju za nutné, abych


objěvení amriky, kdo objevil první ameriku ameriky, dat objeveni ameriky, objeveni a ameriky, kdo objevil ameriku, rok objevení ameriky, kdy se objevila Amerika, kdo objevi Ameriku wikipedie, amerika datum objevení, objeveni Ameriky rok,

Pár dní dozadu jsem si říkal, že by nebylo na škodu si založit menší databázi znalostí, kde bych si pěkně sepsal to, co považuju za nutné, abych příště věděl. Týkalo se to především "pracovních" znalostí.

Přece jen v oblasti práce s J2EE je toho hromada, co si člověk musí pamatovat, a občas není na škodu si napsat nějakou poznámku bokem. Jasně, jenže kam? Protože tyhle poznámky musí mít řád a systém. Po půlhodině hledání jsem objevil ameriku. Sakra, použiju na to Wiki! A tak databáze znalostí je na světě.

Po další půlhodině jsem se rozhodl použít Media Wiki, která je použitá na megaprojektu wikipedie. Nejprve jsem žádal nějaký systém, který bych mohl mít lokálně, leč nebyl webový. Ten jsem našel, ale nebyl použitelný, a ten co ano zase nebyl zdarma Smile

Takže jsem přešel na webové aplikace, kde je pole mé.

MediaWiki

Instalace tohoto kusu software bych nenazval rozhodně bezproblémovou. Jednak je již vyvíjena jen pro PHP5, ale lze sehnat i předchozí verze cca z července roku 2006 pro PHP4, ale to je můj problém.

Zajímavá je však instalace. Skončila mi s chybou vytváření klíčů, resp. velikosti atributu v databázi. Řešení bylo popsáno v manuálu, ale bylo třeba zkoušet, protože soubory se založením databáze jsou tři a já samozřejmě zkoušel první dva Smile Nicméně za dvacet minut jsem byl hotov. Potom stačilo založit uživatele, proč se udává admin již při instalaci a pak nejde nechápu, ale zřejmě jsem četl návod jen moc rychle.

Krása Wiki

Nikdy jsem předtím Wiki nepsal, takže jsem nebyl seznámen s typem zápisu textů. Po chvilí jsem na to přišel, krásný stromeček a geniální nápad se zápisem nových témat. Inu objevením Ameriky bych to nazval.

Nakonec došlo na psaní textu ve Wiki. To je celkem specifická činnost, jelikož tento typ textů podporuje vlastní značky – tzv. Wikitext. Jak psát Wiki je krásně a přehledně sepsáno zde, během deseti minut budete umět psát Wiki. Pro další dotazy, jak to sakra autoři udělali, stačí prohlednou zdroják konkrétní stránky pod odkazem "edituj" Smile Inu takový open source.

Jsem nadšen, protože přesně tohle jsem hledal, ale nějak mě nenapadlo, že právě Wiki by to mohla být, která by byla jednoduše použitelná, pochopitelná, strukturovatelná, prostě taková, kam by si vývojář a nejen prostý kodér mohl sepsat postup jak mergovat projekty v CVS či jak staticky zinicializovat pole v Javě. A taková Wiki právě je.


Kometáře

Zatim tu nejsou žádný (schválené) kometáře.
Nové kometáře nejsou povolené.

Související články

300 bitva u thermopil cz online ztráta identity na internetu ani cerna ip adresa badoo nový firefox cz aplikace do mobilu badoo air soft tank levně dárky k vánocům pro teenagery internet oskar technická podpora badoo