Stránkování - jaké je nejlepší?

autor Vojtěch | cal 13.04.2007 | lancelot lancelotak |

Pokud jste někdy psali nějakou webovou aplikaci, jistě jste se již mnohokrát setkali s problémem stránkování výpisu položek v jednotlivé sekci. Představme


strankování, stránkování od určité stránky, jak stránkovat na internetu, jak stránkovat, stránkování od třetí strany, stránkování v php, stránkování magazín, nejlepší stránkování, strankovani od urcite strany, stránkovat od třetí strany,

ListyPokud jste někdy psali nějakou webovou aplikaci, jistě jste se již mnohokrát setkali s problémem stránkování výpisu položek v jednotlivé sekci. Představme si totiž situaci, kdy máme na jedné stránce výpis třeba nějakých novinek. Pokud je budeme vypisovat bez stránkování neustále pod sebe, za čas bude stránka příliš dlouhá. Od toho tu máme právě stránkování.

Ale jaké stránkování je nejlepší? Které použít? Existuje několik způsobů jak daný výpis stránkovat:

Varianta 1:

Můžeme použít například tzv. "pořadník", kde je výsledkem toto: << < 1-10 > >> Toto řešení nám umožní prohlížet jednotlivé stránky za sebou. Je však velmi neefektivní, jelikož pokud budu mít například 500 záznamů a budu je takto stránkovat po deseti na stránku, bude pro mě značně obtížné se takto proklikat třeba i jen na 20. stranu. Jistě mohu využít toho, že takovéto stránkování bude jistě uděláno přes metodu GET a napíšu požadované číslo strany přímo do URL, ale co když mě taková možnost nenapadne(třeba ani netuším že je to vůbec možné)?

Varianta 2:

Nabízí se tedy druhé řešení a to, použít stránkování, které nám vrátí výsledek, který bude vypadat třeba nějak takto << 1 2 3 4 5 6 7 >> Toto je již jistě mnohem efektivnější řešení. Problém ovšem nastane, pokud u tohoto výsledku vypisujeme všechny stránky. V případě, že budeme opět stránkovat 500 záznamů po deseti na stránku, vznikne nám pod výpisem nějaký nepřehledný hybrid, který může vypadat nějak takto: << 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 atd. >> Pokud budeme předpokládat, že záznamy nám na oné stránce porostou, můžeme se za čas těšit na pěkný zhluk všech stránek pod našim výpisem.

Varianta 3:

Jako ideální řešení se tedy nabízí použít druhý příklad, kdy budeme stránkovat << 1 2 3 4 >> ale navíc nebudeme vypisovat čísla všech stránek. I při větším počtu záznamu bude stránkování působit vždy zcela elegantně a přehledně, například takto: << 1 ... 16 17 18 19 20 21 22 ... 30 >> A to již vyhovuje našim požadavkům.

Samozřejmě, že každý uvedený způsob může být za určitých předpokladů efektivní, vždy záleží na počtu záznamů, které chceme stránkovat.

Na tomto webu je prozatím použita varianta číslo 2, protože zde zatím není tolik záznamů. Ovšem do budoucna budu nucen přejít na variantu číslo 3.

Aktualizace: Stránkování na tomto webu bylo upraveno na variantu číslo 3.


Kometáře

Zatim tu nejsou žádný (schválené) kometáře.
Nové kometáře nejsou povolené.

Související články

jan kříž novinář anneliese michel film badoo zpravy dárky pod stromeček gynekologie 2 streem badoo v mobilu download Badoo,stahuj spamový robot odstranit komerční valentýn analogické hodiny pro pc