Total Commander — tipy a triky

autor atd LH mrtvyblog | cal 24.11.2011 | Vše o Windowsu, Macku a Linuxu Operační systémy |

Total Commander je velice šikovný windowsácký správce souborů. Ukážeme si několik zajímavých tipů, jak si práci s TC ještě více zpříjemnit.


jak přejmenovat složky v total comander, velikost zobrazení total commander, zobrazení velikosti slozky free commander, total comander oblíbené položky, jak vytvořit zástupce v total, total commander změnit ikony, total commander velikost adresáře, total comander přejmenování v různých adresářech, vlastní soubor ikon v tlačítkové liště total coman, total comander jak nastavit barvu lišty,

Rychlé odkazy v liště

Jistě znáte z klasického Exploreru panel „Oblíbené položky“, které vás po kliknutí přesunou do požadovaného adresáře. Tuto velice užitečnou fíčuru lze pohodlně nastavit i v Total Commanderu. Hned pod hlavním menu se nachází tlačítková lišta, kde máte spoustu různých ikonek, ke kterým se také dostaneme. Mezi tyto ikony můžete dostat ikonku, která bude sloužit jako rychlý odkaz či zástupce. Nalezněte složku, do které chcete odkaz nasměřovat, klikněte na ni a táhnutím ji přeneste na místo v tlačítkové liště, kde chcete odkaz mít. Takže chcete-li mít rychlý odkaz na C:\moje, vlezte do C:\ a přetáhněte složku moje do lišty. Odkaz se sám vytvoří.

Nyní máte sice vytvořenou oblíbenou položku, ale vypadá docela nehezky, protože má výchozí ikonku složky. To lze změnit v nastavení odkazu – klikněte na ten odkaz v liště pravým a vyberte „změnit“. Otevře se vám následující dialogové okno:

Důležité jsou dvě kolonky – „Název tlačítka“ (ze začátku shodné se jménem odkazované složky) a „Ikona“. V Total Commanderu uvidíte pouze tuto ikonku, takže je velice vhodné si zvolit nějakou výstižnou. Nestačí-li vám standardní ikony v TC, můžete si vyhledat jiné. Slušný soubor ikon naleznete například na umístění C:\Windows\System32\shell32.dll.
Barevné odlišení různých tipů souborů

Total Commander umožňuje nastavit různé barvičky různým typům souborů. Takže PDF můžete mít červeně a třeba avi žlutě, záleží jen na všem vkusu. Vlezte do Konfigurace › Možnosti › Barvy. Zde si můžete navolit všeobecné barevné kombinace. Není problém vytvoři například „hackerskou“ zelenočernou kombinaci ;-).

Pokud ale chcete mít různé barvy, klikněte na tlačítko „definovat barvy pro jednotlivé typy souborů“. Teď zvolte „přidat“ a specifikujte typ souboru. Použijte klasickou hvězdičkovou notaci: *.png značí všechny png soubory, *.mp3 všechny MP3 apod. Potvrďte a vyberte barvu, kterou se má daný typ souboru zobrazovat. Po dalším potvrzení je filtr vytvořen. Od teď se budou všechny soubory vámi definovaného typu zobrazovat jinou barvou. Pochopitelně můžete přidávat další filtry pro další soubory. Jen pozor, ať v tom nemáte moc velký guláš.
Filtrování určitého typu souboru

Chcete-li vidět v daném adresáři pouze konkrétní typ souboru, Total Commander vám usnadní práci. Máte v zásadě dvě možnosti, jak toho docílit. Kliknutím na popisek sloupečku „Přípona“ se všechny soubory seřadí abecedně podle přípony. Pak již soubory určitého typu naleznete relativně snadno.

Druhá možnost je schovaná za klávesovou zkratkou ctrl+F12. Zde si můžete klasicky vytvořit filtr, který se aplikuje na současný adresář. Takže když vytvoříte filtr *.pdf, TC vám zobrazí pouze PDF soubory z dané složky. Pomocí těchto filtrů lze také snadno najít soubor určitého jména. Například pokud hledáte nějakou písničku, které má v názvu slovo „studna“, můžete zkusit tenhle filtr: *studna*.mp3. Total Commander vám zobrazí jen ty soubory ze složky, které obsahují slovo „studna“ a jsou typu mp3.
Rychlejší procházení adresářové struktury

Už vás nebaví očima hledat požadovaný soubor nebo složku a pak na ni složitě klikat nebo najíždět klávesami? Total Commander má pro vás řešení ;-). V Konfigurace › Možnosti › Rychlé hledání si zvolte možnost „Pouze písmenka“ či totéž s editačním oknem. Odteď pokud napíšete název nějakého souboru, TC na něj přesune výběr. Posunování výběru funguje samozřejmě postupně, takže pokud napíšete „d“, TC vás přesune na první soubor, který začíná na písmeno „d“. Pokud dále napíšete „o“, systém vás přesune na první soubor začínající na „do“. A tak dále, dokud nenaleznete váš soubor. Je to velice návykové a velice rychlé.
Lepší zobrazení disků

Ve výchozím nastavení můžete disky přepínat takovým tím rolovátkem, což je děsně otravné, pokud to děláte často. Naštěstí to jde snadno změnit. Konfigurace › Možnosti a zaškrtněte „Lišta s disky“, případně i „Dvě lišty tlačítek“. Tato volba způsobí, že lišta s disky bude u obou oken Total Commanderu. Zdá se mi to přehlednější. A jak to bude po změně vypadat?
Zobrazte si všechny soubory v podsložkách

Pokud potřebujete vidět vnitřnosti všech podsložek, můžete použít příkaz Příkazy › Zobrazit soubory z podsložek (ctrl+b). Total Commander vám do jedné složky promítne obsah všech adresářů, které se v dané složce vyskytují. Pomocí filtrace souborů (ctrl+F12) si pak můžete zobrazit jen ty soubory, které zrovna chcete vidět, filtr funguje normálně, bere v potaz zobrazení z podsložek.
Jak vytvořit vlastní zkratky

Total Commander umožňuje definovat si vlastní zkratky pro prakticky jakýkoliv příkaz, který zvládá. Takže zkusíme si třeba vytvořit zkratku na běžné přejmenování souborů a navážeme si tuto akci na klávesu F2. TC sice implicitně umí přejmenovávat soubory, ale ne tak, jak by to člověk (alespoň já) čekal. Vlezeme do Konfigurace › Možnosti › Různé a začneme tvořit vlastní zkratku. Nejdříve kombinaci, na kterou akci navážeme. Můžete si vybrat různé kombinace s ctrl či shiftem, ale mě bude stačit pouze F2. To také vyberu z roletkového menu. Následuje hledání příkazu. Klikněte na tlačítko s lupou (napravo od políčka „Příkaz“) a do políčka filtr napište třeba jenom „přejm“. Vrátí vám to ty příkazy, které mají v popisu řetězec „přejm“. My si vybereme příkaz „Přejmenovat soubor pod kurzorem“. Potvrďte. Pozor – zkratka ještě není aktivní. Nyní musíte kliknout na zelenou fajfku vedle lupy. Tím zkratku zaktivujete a můžete ji používat.
Klávesová zkratka na určitou složku

Klávesové zkratky jdou přiřadit téměř jakémukoliv příkazu, ale bohužel nejdou přiřadit rychlému odkazu, oblíbené položce. Pokud si vytvoříte na liště zástupce, není možné k němu nějak přiřadit klávesovou zkratku. Musí se to obejít trochu složitěji a ani tak to nebude úplně efektivní. Polovičaté řešení se jmenuje „Start menu“. Klikněte nahoře na Start › Změna nabídky start a zde vytvořte položku. Nějak si ji pojmenujte (nejlépe jako název složky, kam má odkaz směřovat) a pak pro ni vytvořte příkaz cd c:\cilova\slozka. Dole si vyberte klávesovou zkratku. Bohužel si nemůžete navolit jakoukoliv, ale je možné zvolit jen nějakou z přednastevných, které nepatří k nejkratším :-(. Jinou možnost neznám. Nyní bude vámi nastavená klávesová zkratka fungovat jako odkaz na složku.

Teoreticky další možnost skrývá funkce „Oblíbené adresáře“ pod klávesovou zkratkou ctrl + d. Zde si můžete přidat složek co hrdlo ráčí a následným stisknutím ctrl + d si můžete tento seznam opět vyvolat. Vyvolání dotyčného adresáře již pak reaguje na počáteční písmena adresářů. Z tohoto důvodu doporučuji, aby každý odkaz měl jiné počáteční písmeno. Alternativní možnost je napsat před písmeno, která má být zkratkou, znak „&“. Tedy pokud máte odkaz na dokumenty a chcete to volat pomocí písmene k, napíšete název složky jako „do&kumenty“.
Jak změnit velikost jednotlivých sloupečků

Pokud vám připadá, že kolonka pro jméno souboru není dostatečně velká nebo je naopak až příliš velká, jednoduše jeho velikost změňte. V záhlaví roztáhněte sloupečky dle libosti a poté zvolte možnost Konfigurace › Uložit nastavení. Total Commander si uloží současné nastavení sloupečků a příště ho již bude zobrazovat takto.
Jednoduché rozbalování souborů

Total Commander můžete jednoduše spojit s nějakým archivačním programem, například s WinRARem. V TC můžete procházet zabalené archivy a koukat se, jaké že to soubory jsou v balíčku zabaleny. Dekomprimaci můžete provést jednoduchým zkopírováním požadovaného souboru (právě v režimu procházení archivu) někam na svůj disk. Dekomprimaci můžete také provést kliknutím na ikonku balíčku nebo provedením příkazu Soubor › Extrahovat. Výchozí zkratka pro rozbalení je alt+F6 a pro komprimaci alt+F5.
Záložky

Někdy se stane, že vám nestačí klasická dvě okna, ale chcete jich mít otevřených více. No problem. Záložkou nyní myslím klasické taby, jako znáte například z Firefoxu či Opery. Pokud chete nějakou složku otevřít do nové záložky, nemačkejte Enter, ale ctrl+šipka nahoru. Můžete takto snadno spravovat více adresářů nez toho, anži byste museli otevírat více Total Commanderů. Jak takové záložky vypadají si můžete prohlédnout na následujícím obrázku:
Nechcete zobrazovat některé soubory či složky?

Vlezte do Konfigurace › Možnosti › Seznam ignorovaných a zde vepište názvy souborů či složek, které má Total Commander „ignorovat“ a neukazovat vám je. Pokud odteď vlezete do složky, kde je takto skrytý soubor (nebo složka), TC ji zkrátka nezobrazí.
Hromadné přejmenování

TC umí hromadně přejmenovávat soubory. Tuto položku najdete v Soubor › Hromadné přejmenování. Výchozí zkratka je ctrl+m. A teď jak to funguje. Vyberete si soubory, které chcete přejmenovat a následně spustíte hromadné přejmenování. Zde si nastavíte, jak má hromadné přejmenování fungovat a hurá! Soubory jsou přejmenované. Detailní návod jak postupovat nalezenete v jednom starším článku v časopise Počítač pro každého [PDF].
Jak zjistit velikost složky?

Najeďte na ni kurzorem a stiskněte mezerník.
Jak vyvolat kontextové menu souboru?

Total Commander ve výchozím nastavení při stisknutí pravého tlačítka daný soubor vyselektuje, ale nezobrazí kontextové menu, na které je člověk zvyklý z Windows. Buď použijte klávesu na klávesnici (bývá napravo od mezerníku vedle ctrl) nebo použijte klávesovou zkratku shift + F10 anebo stiskněte pravé tlačítko myši a podržte ho alespoň jednu vteřinu.
Náhledy v Total Commanderu?

Ano, TC podporuje i náhledy obrázků jako to znáte z klasického průzkumníka z Windows. Staží zvolit možnost Zobrazení › Miniatury a máte to tam.
Kde koupit Total Commander

TC můžete koupit na mnoha a mnoha místech. Můžete začít přímo u výrobce, kde Total Commander pořídíte za 28 dolarů. Pokud nemáte možnost koupit produkt v zahraničí, musíte se spokojit s českými obchody. Devshop má v současnosti slevu na TC, takže ho můžete koupit za 800 Kč. Na sw.cz ho pořídíte za 920 Kč. Osobně jsem ho kupoval u DevShopu a bez problémů.

Mimochodem Total Commander běží bez problémů i na Windows Vista.


Kometáře

Zatim tu nejsou žádný (schválené) kometáře.
Nové kometáře nejsou povolené.

Související články

blat kodovani blog jan barta badoo STAHNOUT DO POCITACE Siemens SL23T 1 recenze badoo mobile wm5 proslov narozeninám aplikace do mobilu badoo slávka badoo Badoo zruseni profilu www maturitní ples OA 2014 kolín